Z okazji 60. rocznicy rozpoczęcia badań archeologicznych Polskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (PCMA UW) w Nea Pafos na Cyprze, organizowane są dwa główne wydarzenia: konferencja naukowa Nea Paphos Colloquium IV oraz plenerowa wystawa Od Malouteny do Agory – 60 lat polskich badań na Cyprze.
Polska ekspedycja rozpoczęła prace w 1965 roku w dzielnicy mieszkalnej Maloutena i kontynuuje je do dziś, co czyni ją najdłużej działającą zagraniczną misją archeologiczną na Cyprze. Od 2019 roku projekt realizowany jest wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, który koncentruje się na badaniach Agory, w ramach projektu MA-P pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki.
Obchody jubileuszu zbiegają się z przewodnictwem Cypru i Polski w Radzie Unii Europejskiej, podkreślając wieloletni wkład Polski w badania archeologiczne na wyspie.
Wystawa
Plenerowa wystawa będzie prezentowana od 16 maja do 14 czerwca na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawia dziedzictwo archeologiczne Pafos oraz sześć dekad pracy polskich archeologów – zarówno osiągnięcia naukowe, jak i codzienne życie ekspedycji.
Konferencja
Konferencja Nea Paphos Colloquium IV pod tytułem Od przeszłości do teraźniejszości: refleksje nad sześćdziesięcioma latami badań w Pafos odbędzie się w dniach 20–23 maja. Sesje warszawskie będą miały miejsce na Uniwersytecie Warszawskim, a kolejne – w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wydarzenia organizowane są przez PCMA UW we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, Departamentem Starożytności Cypru, Uniwersytetem w Awinionie oraz instytutem badawczym HiSoMA.
W ramach obchodów odbędzie się również uroczyste otwarcie Centrum Badawczego PCMA UW na Cyprze.