Polski Instytut Archeologiczny w Atenach włączył się w obchody stulecia pierwszego wydania Mitologii Jana Parandowskiego. Książka należąca w Polsce do klasyki i stanowiąca jedną z najważnieszych lektur szkolnych, ukazała się po raz pierwszy w 1924 roku, nakładem lwowskiej Księgarni Wydawniczej H. Altenberg. To przez jej pryzmat kolejne pokolenia, kształcone w polskim systemie edukacyjnym, patrzyły na antyk.
Dla uczczenia tej ważnej rocznicy, zorganizowaliśmy w Atenach wspólne czytanie fragmentów Mitologii w dwóch językach: polskim i przygotowanym przez nas tłumaczeniu na grecki. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy Szkołę Polską im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach oraz Szkołę Eksperymentalną Uniwersytetu Ateńskiego ( the Experimental School of the University of Athens). Nagranie lektury, w którym wzięli udział członkowie PIAA, nauczyciele i uczniowie obu placówek edukacyjnych, miało miejsce w budynku Szkoły Eksperymentalnej Uniwersytetu Ateńskiego, dzięki uprzejmości jej Dyrektor Vassiliki Tsouni, PhD oraz dr Jorgosa Doulfisa.
Film z nagrania lektury Mit o Atenie – wspólne czytanie „Mitologii” Jana Parandowskiego w Atenach, zaprezentowany został 23 kwietnia podczas sympozjum zorganizowanego przez Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną (OBTA) oraz The Cluster: The Past for the Presentna Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego w ramach obchodów stulecia, koordynowanych przez prof. Katarzynę Marciniak.
W tym samym czasie miało miejsce połączenie internetowe Ateny – Warszawa, podczas którego inicjatorka ateńskiego projektu, koordynatorka programów kulturalnych PAIA, Beata Kukiel-Vraila oraz dyrektor szkoły polskiej, Anna Sardis mówiły o znaczeniu i wpływie mitów Parandowskiego na polską kulturę oraz o działanich podjętych przez obie instytucje w związku z rocznicą.
We wspólnym czytaniu uczestniczyli:
PAIA: Prof. Ewa Bugaj UAM, Dr. eng. arch. Aleksandra Brzozowska-Jawornicka, Wroclaw University of Science and Technology, Maciej Jawornicki, Beata Kukiel-Vraila.
Szkoła Polska: Anna Sardis, Alicja Wawrzynowicz oraz uczniowie: Anna Gwóźdź, Kacper Wojtusik, Jakub Tworek.
E.S.U.A.: Vassiliki Tsouni, PhD, Vaios Kaminiotis, PhD, Sofia Mpekri, MPhil, Dionysia Tzakosta, MEd, Giorgos Doulfis, PhD oraz uczniowie: Athina Arseni, Smaragda Pateli, Efthimis Papathanasiou, Fanis Athanasopoulos, Maximos Mpoutsioukos.
Ostatnią część filmu stanowi krótka rozmowa o okolicznościach, w jakich powstawały mity. Opowiada o tym fotograf, Maciej Jawornicki, który znał i przyjaźnił się z synem pisarza, Piotrem Parandowskim.
Nagranie filmu możliwe było dzięki pomocy Macieja Jawornickiego (video) oraz Mirosława Kaźmierczaka (montaż). Backstage coverage podczas czytania lektury zapewnił Giannis Michailides, PhD and the Photographic Group of the E.S.U.A. Inicjatorką i koordynatorką projektu była Beata Kukiel-Vraila.
Mit o Atenie – wspólne czytanie „Mitologii” Jana Parandowskiego w Atenach dostępny jest w internecie na kanale „Our Mythical Childhood’:






