Wieczór poezji Zbigniewa Herberta

25 września w siedzibie Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach odbył się polsko-grecki wieczór poezji poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta w 100.rocznicę urodzin poety. Pomysłodawczynią i inicjatorką wydarzenia, zorganizowanego przy wsparciu Ambasady RP w Atenach i Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Atenach, była Beata Kukiel-Vraila, koordynatorka programów kulturalnych PIAA.

W świat herbertowski wprowadziła słuchaczy filolog, mgr Mieczysława Makarowicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej prezentacja pt.: „Pielgrzym w świecie kultury”, miała na celu nie tylko zaprezentowanie sylwetki jednego z najważniejszych polskich poetów oraz zarysowanie czasów w jakich przyszło mu żyć i tworzyć, ale zaangażowanie, zwłaszcza młodych ludzi, w żywy dialog i pobudzenie do refleksji.

Wybrane utwory Herberta zaprezentowali uczniowie szkoły polskiej, którzy brali też udział w pogadance. Z kolei wiersze poety w tłumaczeniu na jęz. grecki recytowała Marta Lambiri-Fedorów, urodzona i wychowana w Pireusie aktorka z rodziny polsko-greckiej. Marta Lambiri-Fedorów ukończyła szkołę aktorską Narodowego Teatru Grecji, brała udział w wielu przedstawieniach teatralnych i filmach m.in. w „Wolnym temacie” (EΛEYΘEPO ΘEMA) i „Zgiełku świata” (BOH TOY KOΣMOY), szczególną zaś popularność zdobyła dzięki udziałowi w greckim serialu „Uwikłani ” (ΠAΓIΔEYMENOI). Zimą tego roku będzie ją można zobaczyć w „Kotce na gorącym blaszanym dachu” Tennessee Williamsa w roli Maggie w teatrze Athina w Atenach.

Szczególnym punktem wieczoru była prezentacja wiersza Herberta „Potęga smaku” i inspirowanej nim kontynuacji utworu przez prof. Janusza Czebreszuka, Dyrektora PIAA, który ku miłemu zaskoczeniu zebranych, ujawnił swoje inne, tym razem poetycko-filozoficzne oblicze.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie i stworzenie wyjątkowej atmosfery. Szczególne podziękowania kierujemy do licealistów: Kingi Kotyńskiej, Wiktorii Kawki, Krystiana Kudły, Kacpra Wiśniewskiego i Pawła Madziara, którzy pomimo codziennych obowiązków wynikających z uczęszczania także do greckiej szkoły, zgodzili się wziąć udział w wieczorze.

Zdjęcia: Stella Permathouli