Polska archeolog klasyczna, urodzona w Polsce, ale pochodzenia greckiego, Jej rodzice byli emigrantami politycznymi z Grecji w Polsce.
Specjalistka w zakresie archeologii Grecji, Cypru, Rzymu i regionu Morza Czarnego.
Jej największe osiągnięcia wiążą się ze starożytnym miastem Nea Pafos na Cyprze, które w starożytności pełniło przez wieki rolę stolicy wyspy, a od 1980 r. jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prof. Papuci-Władyka posiada duże doświadczenie w eksploracji Nea Paphos, ponieważ w latach 1988-2010 była stałym członkiem misji Uniwersytetu Warszawskiego, która badała dzielnicę willi znaną jako Malutena. Odkryto m.in. bogate wille, Willę Tezeusza, Dom Aiona i tzw. Dom Hellenistyczny, zdobione wspaniałymi mozaikami.
W 2011 roku stworzyła drugą polską misję archeologiczną (Pafos Agora Project) Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Od roku 2019 kieruje połączonymi ekspedycjami UW i UJ. Połączona ekspedycja wdraża nowy projekt „Ma-M Maloutena i Agora w układzie Paphos: modelowanie krajobrazu miejskiego hellenistycznej i rzymskiej stolicy Cypru” we współpracy z Politechniką Warszawską oraz Uniwersytetem w Hamburgu. Od roku 2021 jest profesorem wizytującym w Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierowniczką Stacji Badawczej tego centrum w Pafos.
Kierowała wieloma projektami finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki. Kierowała polską częścią wspólnej, ukraińsko-polskiej ekspedycji archeologicznej na antycznym grecko-scytyjskim stanowisku Koszary w pobliżu Odessy na Ukrainie. Brała udział w programie Thales-EPKA Uniwersytetu w Atenach, w którym prowadzi zespół naukowców studiujących ceramikę hellenistyczną z wykopalisk Sanktuarium Apollona w Halasarna (współczesna Kardamena) na wyspie Kos. Aktualnie kieruje projektem “The Roman ‘loutro’ at Thelpousa (Arcadia)” wraz z dr Johannesem Fouquet z Uniwersytetu w Lipsku oraz dr Georgiosem Doulfisem z Uniwersytetu w Atenach realizowanym pod suspicjami PIAA.
Wykształciła wielu licencjatów, magistrów i doktorów. Jest autorką i współautorką wielu książek i artykułów naukowych i popularno-naukowych (w sumie ok. 160), w tym podręcznika akademickiego „Sztuka starożytnej Grecji”. Brała udział w bardzo licznych konferencjach naukowych, realizowała stypendia i staże badawcze, jest członkiem wielu stowarzyszeń i gremiów naukowych. Pełniła przez wiele lat funkcję kierownika Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, stworzyła oraz kieruje Komisją Archeologii Krajów Śródziemnomorskich Polskiej Akademii Umiejętności, jest wiceprzewodniczącą Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk, członkiem Archaiologiki Etairia w Atenach oraz Society of Cyprtiot Studies w Nikozji, a także członkiem Rady Naukowej Instytutu Archeologii Austriackiej Akademii Nauk. W roku 2021 została wytypowana przez Narodowe Centrum Nauki do AcademiaNet – portalu zrzeszającego aktywne, wybitne kobiety-badaczki; jest to inicjatywa Szwajcarskiego Narodowego Centrum Badawczego oraz niemieckiego Spektrum.
Prof. Papuci-Władyka została odznaczona licznymi wyróżnieniami, m.in. Nagrodą Rektora UJ „Laur Jagielloński” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistycznych oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta nadanym przez Prezydenta RP za wybitne zasługi w rozwoju polsko-cypryjskiej współpracy na polu archeologii i kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski w świecie.
Pełny życiorys i wykaz publikacji: https://jagiellonian.academia.edu/EwdoksiaPapuciWladyka
e-mail: e.papuci-wladyka@uj.edu.pl,
tel.kom.: PL +48 691507330; GR +30 6975559123
http://www.paphos-agora.archeo.uj.edu.pl
https://pcma.uw.edu.pl/o-nas/pracownicy/ewdoksia-papuci-wladyka/
https://polisharchaeologyincyprus.com/
https://www.academia-net.org/profil/prof-dr-ewdoksia-papuci-wladyka/1797464
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-4533-2557