Obchody 100 rocznicy urodzin polskiej poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej.

Z okazji 100 rocznicy urodzin polskiej poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla, Ambasada RP przy współpracy ze Szkołą Filozoficzną Uniwersytetu Ateńskiego zapraszają 7 grudnia na wydarzenie poświęcone życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej.

Podczas wydarzenia głos zabierze Beata Żółkiewicz-Siakantaris, dziennikarka, filolożka i tłumaczka oraz Aristea Papalexandrou, poetka i filolożka, które zaprezentują postać Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczość w kontekście miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie. Zabrzmią wiersze Szymborskiej, czytane w języku polskim i greckim, w przekładzie B. Zółkiewicz. Słowa powitalne przekażą Ambasador RP Artur Lompart, Dziekan Szkoły Filozoficznej prof. Dimitrios Drosos i Kierownik Zakładu Rusycystyki i Studiów Słowiańskich, prof. Tatiana Borisova. Wydarzenie poprowadzi dr Anastazja Chatzigiannidi. Równocześnie otwarta zostanie wystawa „100 lat! Wisława Szymborska” opracowana przez Fundację imienia poetki z okazji Roku Wisławy Szymborskiej w Polsce.

W 1996 roku artyzm Szymborskiej doceniła Akademia Szwedzka przyznając jej Nagrodę Nobla za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Termin: 7 grudnia 2023 r., czwartek, godzina 14.00 – 16.00

Miejsce: Uniwersytet Ateński, Szkoła Filozoficzna, sala 209

Wystawa będzie dostępna w Bibliotece Szkoły Filozoficznej od 7 grudnia 2023 do 7 stycznia 2024 r.