„Wieczór Polskiego Filhellenizmu” w Elliniko-Argyroupoli

Wystawa ukazująca polskie badania w szeroko rozumianej strefie wpływów cywilizacji egejskiej i greckiej, zaprezentowana została podczas „Wieczoru Polskiego Filhellenizmu”, który odbył się 7 października 2022 r. w centrum Mikisa Theodorakisa w Ellinko-Argiroupoli. Organizatorami wydarzenia pod patronatem Ambasady PR w Atenach były: Fundacja Instytut Juliusza Słowackiego w Gdańsku, Dimarchio Argyroupoli–Elliniko w Grecji, Szkoła Polska im Zygmunta Minejki przy Ambasadzie RP w Atenach i Polski Instytut Archeologiczny w Atenach. Podczas wieczoru wygłoszone zostały cztery wykłady. Prof. Maria Kalinowska opowiedziała o filhellenizmie Juliusza Słowackiego, prof. Gościwit Malinowski przedstawił udział Polaków w greckiej wojnie o niepodległość, Konstantinos Velentzas, prezes EEF, omówił bitwę pod Petą, a z kolei Beata Kukiel-Vraila, sekretarz PIAA w Atenach i koordynator programów kulturalnych wraz z dr Giorgosem Doulfisem, filologiem i archeologiem ze Szkoły Eksperymentalnej Uniwersytetu Ateńskiego, przedstawili koncepcję wystawy oraz misję i dotychczasową działalność PIAA. W części artystycznej, uczniowie Szkoły Polskiej im. Zygmunta Minejki przy Ambasadzie RP w Atenach oraz uczniowie greckiej Szkoły Powszechnej nr 1 w dzielnicy Egaleo w Atenach przy akompaniamencie pianisty Nikosa Filaktosa, zaprezentowali utwory poetyckie Józefa Dunina Borkowskiego, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida oraz polskie i grekcie tańce narodowe. Punktem kulminacyjnym wieczoru był występ 9-letniego ucznia polskiej szkoły, Maksymiliana, który brawurowo wykonał na fortepianie utwory Fryderyka Chopina.

Zdjęcia: Szkoła Polska w Atenach